Kurban ile İlgili Hadîs-i Şerîfler

Kategori: Kurban Hakkında Yazılar | 0

Hazreti Âişe (Radıyallâhu Anhâ)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh

(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.” (İbni Mâce, Edahî: 3)

 

Enes İbni Mâlik (Radıyallâhu Anh)ten rivayet edildiğine göre: “Rasûlüllâh

(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) boynuzlu, alaca renkli iki koçu kendi eliyle keserek kurban etti. Besmele çekti, tekbir aldı ve keserken ayağını koçların sağ yanı üzerine koydu.” (Buhârî, Edâhî: 7; Müslim, Edahî: 3)

 

Abdullah (Radıyallâhu Anh)dan rivayet edildiğine göre Rasûlüllâh

(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz kurban bayramı namazı kılınan yerde deve veya koyununu kurban ederdi. (Nesai Dahaya, No: 4366)

 

Enes İbni Mâlik (Radıyallâhu Anh)ten rivayetle; Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz yedi tane deveyi, ayakta (yatırmadan) kendi eliyle boğazlamış, boynuzlu ve alacalı iki koçu da Medine’de kesmiştir. (Ebu Davut Edahi No: 2793)

 

Abdullah İbni Ömer  (Radıyallâhu Anh)ten rivayetle; Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Medine’de kurban bayramı günü deve kesti. Deve kesmediği bayramlarda ise namaz kılınan meydanlarda koyun keserdi. (Nesai, Dahaya, No:4367)